06.06.2014

Δράσεις πρόληψης φοιτητών - νέων 2014

Στο πλαίσιο των δράσεων πρωτογενούς πρόληψης του Εργαστηρίου Ψυχολογικής Συμβουλευτικής Φοιτητών του ΕΚΠΑ και της συνεργασίας του με άλλους φορείς ο Οργανισμός Κατά των Ναρκωτικών (ΟΚΑΝΑ) πρότεινε συνεργασία προκειμένου να υλοποιηθούν παρεμβάσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του φοιτητικού πληθυσμού σε θέματα εξαρτήσεων. Οι δράσεις του ΟΚΑΝΑ στο χώρο του Πανεπιστημίου περιλαμβάνουν ενημέρωση γύρω από το ζήτημα των εξαρτήσεων από ψυχοδραστικές ουσίες, η οποία θα πραγματοποιηθεί μέσω: 1. Διανομής ενημερωτικού υλικού σε τραπεζάκια σε όλες τις Σχολές του ΕΚΠΑ 2. Διοργάνωσης Ημερίδας στην AULA της Φιλοσοφικής Σχολής 3. Ενημέρωσης και δωρεάν τεστ ανίχνευσης αντισωμάτων του ιούHIV από την Κινητή Μονάδα της ΜΚΟ PRAKSIS. Οι ανωτέρω δράσεις θα πραγματοποιηθούν κατά την εβδομάδα 16-20.6.14.

Σημαντικό: Αυτήν την περίοδο δεν προσφέρεται καμία δράση.